Mis annab nahale elujõu?

Nahk on kogu sinu keha kattev kangas. Tema ülesanne on kaitsta kõigi väliste sissetungijate eest. Nahk on imeline peegel, sest ta näitab hästi ära kogu organismi seisukorra. Ei ole võimalik vaadelda ühtegi nahaprobleemi seedeelundkonnast eraldi. Pole vahet, kas me räägime aknest või hoopis psoriaasist.

 

 

Nahk uueneb pidevalt, sest koosneb erinevatest kihtidest ning uued rakud tekivad alati kõige alumisse kihti. Sealt edasi liiguvad nad kihtide kaupa ülemise kihi suunas ning lõpuks eemalduvad kehalt. Väga suur roll on nahastruktuuris kollageenil, sest tema hoiab naha elastse ja kortsuvabana. Teine oluline aine on elastiin, mis keskendub elastsuse hoidmisele. Kolmas oluline aine on keratiin, mille mõte on nahka kaitsta. Kollageeni, elastiini ja keratiini tootmiseks vajab keha räni. Siinkohal ei ole vaja tormata poodi erinevaid pulbreid ostma, mida tootjad kiidavad. Eestis elades on väga lihtne vaadata enda hoovi või alati on kuskil mõni tuttav, kes elab linnast väljas ja kelle juurde saab vajadusel külla minna. Loomulikult soovitan siinkohal kasutada organismi toetamiseks taimi. Kõige ränirikkam taim on põldosi, mis on ka meie Happik igapäevases näopalsamis peidus. Veidi on räni peidus ka nõgeses ja kaerakõrres.

 

 

Liikudes nahakihtides edasi, siis kõige peal on nahal happeline hüdrolipiidikiht, mis jällegi kaitseb happeliste mikroobide eest ehk on selge, et naha korrashoid ei sõltu ainult sellest, mida sinna peale määrida, vaid tugevalt sellest, mida me valime süüa. Puhkus, õige vesi ja õige kogus vedelikku, liikumine ning loomulikult toitumine kõik koos panustavad virka ja toonuses kehasse. Oma organismi tuleks toetada igapäevaselt, sest ühe kuu jooksul teeb nahk läbi täieliku uuenduskuuri. 

Tarbida tuleks omega-3 rasvhappeid, D-vitamiini, C-vitamiini (mõne igihalja puu okkad, kibuvits, maasikad, tomatid ja üleüldse kõik värsked puu- ja juurviljad), räni, valgu ehitusplokke ehk aminohappeid. Aminohappeid sisaldavad nt. pähklid, seemned ja tumerohelised lehtköögiviljad. Eriliselt head on tumerohelised köögiviljad. Neid ei ole toidulaual kunagi liiga palju. Siinkohal tuleks välja tuua ka see, et isegi, kui toitume täiesti tervislikult võib juhtuda, et sellest pole kasu, sest seedesüsteem ei saa toidu lõhustamisega hakkama ja toitained ei imendu. Head abilised on mõruained, mis panevad seedesüsteemi uuesti toimima. Nt. võilille- või takkjajuur, võilillelehed, kollajuur, mõru maitsega rohelised salatid. 

Ilusa terve naha taga on peidus ka regulaarne organismi puhastamine. Maksa-, lümfi- ja neerukaudse eritumise turgutajateks on võilill, takjas, aasristik, nõges ning kärnoblikas. Nemad annavad nahale vajalikud toitained, aga samal ajal ka puhastavad verd ebavajalikest lisanditest.

 

 

Organism hoolitseb naha eest just öösiti, uneajal, parandab kahjustusi ja viib välja mürgiseid ühendeid. Jälgi, et saaksid öösiti piisavalt und.

Kindlasti on lihtne anda isudele järgi ja süüa palju väljas, aga keha ei ole selle eest kunagi tänulik. Poolfabrikaadid, suhkrud, säilitusained - need kõik on kehale mürk. Äkki on aeg keskenduda enesedisipliinile ja anda endast maksimum, et aeglustada rakkude vananemist ning säilitada naha elastsus?! Lõpuks on ju ka toitumine lihtsalt üks järjekordne harjumus..