Saunaskäik aitab nahka säravana hoida

Saunaskäik ja saun on olnud juba ajalooliselt eestlaste üks lemmik traditsioon. Vanasti oli küla peale üks saun, mida kogu selle küla rahvas koos kasutas. Ühisel leiliviskamisel oli ühendav jõud. Külarahvas tuli kokku, jagas uudiseid ning nautis teineteise seltsi. 

Tänapäeval on saunaskäik nagu üks tegevusteraapia vormidest, sest saunas viibides vallanduvad kehas õnnehormoonid ning stress kaob ja tuju tõuseb nagu iseenesest. Peale saunaprotseduure on enesetunne automaatselt kerge ja meel rõõmus. Hea uni on garanteeritud.

 

Kuidas mõjub saunaskäik nahale?

Nahk uueneb 28 päeva ja seestpoolt väljapoole. Saun koos viha ja kuuma leiliga toetavad ja kiirendavad naha eneseuuendust. Higiga saab organismist välja viia palju kahjulikke toksiine ning see omakorda tõuseb immuunsus.

Vihtasid võib kasutada igasuguseid. Tuntumad on kindlasti kase- ja tammeviht, aga miks ka mitte kadakast või nõgesest viht?! Nõgeseviht on eriti tõhus valutavate liigeste korral. Viha õigeks kasutamiseks aseta kõigepealt viht kuni viieks minutiks sooja vette (väldi keevat vett), pärast kuni viieks minutit külma vette. 

 

saunaskäik

 

 

Suvel võiks proovida endale aasalt või koduaiast viha kokku panna. Proovi korjata ainult neid taimi, mille vastu tunned justkui tõmmet. Kui sa ei tunne taimi, siis saad mõnest ravimtaimeraamatust või taimeäpist üle vaadata, millised taimed sind paelusid või kinnitada üle, et tegu ei ole mürgiste leidudega. Igal taimel on oma energia ja sa võid üllatuda, kui täpselt sinu vihta tulid just need taimed, mida sina parasjagu vajad. Boonusena tekib värskete taimedega vihtlemisel imeline maagiline aroom leiliruumi. Peale vihtlemist ei tasu vihta jätta vette ligunema, sest nii kaotab viht kõige kiiremini oma lehed.

Värskeid või kuivatatud taimi võib panna likku ka leilivette, kui on soovi rituaalset kogemust saada. Erinevad eeterlikud õlid ei puudu samuti korralikust saunakogemusest. Igaüks leiab oma lemmiku, aga mündilised toetavad alati hingamisteede haiguste leevendamist. Leilivette võib ka tinktuuri lisada, et saada veelgi tugevam taimekogemus.

Istumise alla võid panna rabarberi- või takjalehe.  Rabarberi sees on oblikhape, mis toetab tselluliidi vähendamist. Soovitav on pea katta mütsi või rätikuga. 

Pane kindlasti tähele, et saunaskäik viib kehast välja ka vedelikku ehk alkoholi tarvitamine ei ole tegelikult soovitatav. Pigem jälgi, et sul oleks piisavalt vett tarbitud. Siinkohal võid lisada erinevaid õisi ka joogivette näiteks võilill, naat, sirel, pihlakas. Annab silmailu ja maitse on ka imehea.

 

Mis puhul saunaskäik aitab?

Isegi antiikmeditsiini arst Hippokrates on öelnud, kui enam ükski arstim ei toimi, siis saab saunast kindlasti abi.

Kuumus tapab mikroobid, seega viirus- ja külmetushaigused saavad kärme leevenduse. Eriti hea on saun hingamissüsteemi murede korral. Abi saab ka liigesehädade või regulaarsete krooniliste peavalude korral, sest saun on looduslik valuvaigisti.

Soomlased on läbi viinud uuringu, milles selgus, et need, kes käisid saunas enam kui 4 korda nädalas, vähendasid oma südameinfarkti suremise riski 63%, võrreldes nendega, kes käisid saunas ainult 1 kord nädalas.

Saun vabastab hästi ka treeningujärgse lihaspinge.

 

Kuidas võiks saunaprotseduure lõpetada?

Üks suur viga, mida tehakse on nimelt seebi või dušigeeliga saunamõnude lõpus pesemine. Seep eemaldab naha loomuliku kaitsekihi ja muudab ta kuivaks. Saunas me aga juba vihtleme poorid lahti ja higistame mürgid välja, ei ole mõtet seda viimast kaitset maha nühkida. Pigem tuleks lõpetada saunaskäik ühe korraliku kuuma duši ja kehakoorimisega, mis eemaldavad kehalt surnud naharakud.

Regulaarne saun aitab ka noorena püsida, sest erinevad protseduurid aitavad nahas niiskust hoida.

Meie kehakoorija Female force on loodud saunafännile, sest temas peituv eeterlik õli, hakkab kuumuses lõhnamaagiat looma ning pakub erilise aroomiteraapilise naudingu.